5 najważnieszych badań przeznaczonych tylko dla kobiet

Nowoczesna, modna kobieta troszczy się nie tylko o swój wygląd, ale także o zdrowie. Prowadzi zdrowy styl życia, dba o dietę i kondycję. Wykonuje profilaktycznie również typowo kobiece badania. Bądź więc trendy i także wpisz je na swoją listę ważnych spraw do załatwienia.

1. Badanie ginekologiczne

Czemu służy
Ocenie stanu narządów rodnych. Wykrywa nieprawidłowości w ich budowie oraz niektóre schorzenia, np. mięśniaki, nadżerkę, tyłozgięcie macicy.

Jak przebiega
Lekarz wkłada dwa palce do pochwy, drugą ręką uciskając podbrzusze. Potem wsuwa wziernik i ogląda szyjkę macicy.

Kiedy je wykonać
Po raz pierwszy - po ukończeniu 18. roku życia. Ale są sytuacje, kiedy powinnaś to zrobić wcześniej. Pójdź do ginekologa, jeśli skończyłaś 15 lat, a wciąż nie masz miesiączki, dokuczają ci upławy lub rozpoczęłaś już współżycie. Powtarzaj badanie co 2 lata, po 40. roku życia - raz w roku.

2. USG dopochwowe

Czemu służy

Pozwala wykryć te zmiany w narządach rodnych, których nie da się stwierdzić w rutynowym badaniu ginekologicznym. Pomaga też potwierdzić wcześniejszą diagnozę lekarza. Wykrywa się dzięki niemu nowotwory jajników, trzonu macicy, torbiele, mięśniaki.

Jak przebiega
Lekarz wsuwa do pochwy sondę emitującą ultradźwięki. Obraz narządów śledzi na monitorze.

Kiedy je wykonać
Po raz pierwszy zrób je ok. 30. roku życia, a następnie powtarzaj co 3 lata. W okresie menopauzy, a także po niej powinnaś USG dopochwowe powtarzać co rok.

Dodatkowe informacje
Wynik badania otrzymasz tuż po jego zakończeniu.

3. Cytologia

Czemu służy
Umożliwia wczesne wykrycie raka szyjki macicy, czyli wtedy, gdy jest całkowicie wyleczalny. Stwierdza też takie zmiany w szyjce, które dopiero mogą zmienić się w nowotworowe.

Jak przebiega
Lekarz szpatułką albo specjalną szczoteczką pobiera wymaz z kanału i tarczy szyjki macicy. Znajdują się w nim komórki nabłonka, których budowę następnie ocenia się pod mikroskopem.

Kiedy je wykonać
Po raz pierwszy cytologię trzeba zrobić po ukończeniu 18. roku życia lub wkrótce po rozpoczęciu życia seksualnego. Potem powtarzaj badanie co roku. Jeśli bierzesz pigułki antykoncepcyjne, lekarz może ci zlecić wykonywanie cytologii nawet co pół roku.

Dodatkowe informacje
Najlepiej robić cytologię pomiędzy 11. a 23. dniem cyklu, kiedy komórki nabłonka kanału i tarczy macicy są dojrzałe.

4. USG piersi

Czemu służy

Pozwala na wykrycie zmian w piersiach (rak, torbiele, łagodne guzki), zwłaszcza u młodych kobiet. Tkanka gruczołowa piersi jest u nich bardzo gęsta i mammografia często nie pozwala na jednoznaczną interpretację wyników badania.

Jak przebiega
Lekarz pokrywa twoje piersi specjalnym żelem, a następnie przesuwa po nich sondą. Obraz wnętrza piersi obserwuje na monitorze ultrasonografu.

Kiedy je wykonać
Pierwsze USG zrób po 20. roku życia, ale nie później niż przed ukończeniem 25 lat. Kolejne co 5 lat. Jeśli w twojej rodzinie były przypadki raka piersi lub gdy bierzesz pigułki antykoncepcyjne, badanie powinnaś wykonywać co rok.

Dodatkowe informacje
W dniu, w którym idziesz na USG, nie smaruj piersi, np. balsamem do ciała.

5. Mammografia

Czemu służy
Wykrywaniu zmian w piersiach, tak jak USG.

Jak przebiega
Piersi prześwietlane są promieniami rentgenowskimi. W tym celu opiera się je na płytce aparatu i dociska drugą płytką (bywa to nieprzyjemne).

Kiedy je wykonać
Pierwszą mammografię należy zrobić po skończeniu 40 lat, a potem powtarzać co dwa lata. Po 50. roku życia wykonuj ją co rok. Jeśli twoje bliskie krewne miały raka piersi, zrób mammografię po skończeniu 35 lat.

Dodatkowe informacje
Przygotuj się do badania jak do USG piersi. Zabierz ze sobą wynik poprzedniej mammografii, a gdy robisz ją pierwszy raz - ostatniego USG piersi. Wynik otrzymasz od razu lub najpóźniej po kilku dniach.

Źródło: Naj
Copyright 2011r. Medical-Care All rights reserved
Projekt i realizacja muso.pl