Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.

Jak dbać o piersi

Piersi żyją zgodnie z naszym miesięcznym rytmem. W jego połowie, gdy zbliża się jajeczkowanie, nabrzmiewają, pojawiają się w nich zgrubienia i nierówności. Wtedy także stają się twarde i wrażliwe na dotyk, nawet bolą.

Gdy są kształtne i jędrne, dodają nam kobiecości. Zatroszczmy się więc, by były nie tylko piękne, ale też zdrowe.
Piersi żyją zgodnie z naszym miesięcznym rytmem. W jego połowie, gdy zbliża się jajeczkowanie, nabrzmiewają, pojawiają się w nich zgrubienia i nierówności. Wtedy także stają się twarde i wrażliwe na dotyk, nawet bolą. W kilka dni po okresie, kiedy dolegliwości ustąpią i piersi będą miękkie, łatwo wyczuć w nich wszelkie zmiany. I to jest najlepszy moment, by je badać. Nie wpadajmy jednak w panikę, jeśli odkryjemy w piersiach zgrubienie lub po wykonaniu USG czy mammografii dowiemy się o podejrzanym guzku. Tylko w nielicznych wypadkach takie zmiany okazują się rakiem. A można go pokonać, jeżeli wykryty zostanie we wczesnym stadium i szybko rozpoczniemy odpowiednie leczenie.

Ryzyko nowotworu piersi jest tym większe, im wcześniej dojrzewamy (np. przed 12. rokiem życia) i im później występuje menopauza (zwłaszcza po ukończeniu 55 lat). Do grupy zwiększonego ryzyka tej choroby należą także te z nas, które: nigdy nie rodziły, po raz pierwszy zaszły w ciążę po trzydziestce, nie karmiły piersią lub co najmniej przez 15 lat zażywały pigułki antykoncepcyjne. Skłonność do raka piersi bywa też dziedziczona. Zwykle zapadają na niego kobiety, których matki lub babki też na niego chorowały. W tym wypadku, poza regularnym samobadaniem piersi, warto zrobić testy genetyczne.

Badaj piersi sama - to proste! 

Rozbierz się i stań w dobrym świetle przed lustrem:

1. Wyciągnij ręce do góry i oceń, czy nie zmieniły się kształt piersi i kolor skóry.

2. W ten sam sposób przyjrzyj się piersiom, opierając mocno dłonie na biodrach.

3. Ściśnij brodawkę kciukiem i palcem wskazującym i zobacz, czy nie wydobywa się z niej płyn.

4. Sprawdź, czy w piersi nie ma guzków. Lewą rękę połóż z tyłu głowy, prawą na lewej piersi. Lekko naciskając ją trzema środkowymi palcami, zataczaj kółeczka z góry na dół i odwrotnie. To samo zrób lewą ręką z prawą piersią.

5. Połóż się na plecach i wsuń zwinięty ręcznik pod lewy bark, lewą rękę włóż pod głowę. Trzema środkowymi palcami prawej ręki badaj lewą pierś tak, jak to robiłaś poprzednio. To samo powtórz z prawą piersią. Sprawdź też, czy węzły chłonne pod pachami nie są powiększone.

Do lekarza powinnaś pójść, jeśli skóra piersi jest pomarszczona i zaczerwieniona, a także gdy brodawka jest wciągnięta i sączy się z niej wydzielina. Niepokojące są wyczuwalne w piersiach guzki.

Jeśli skończyłaś dwadzieścia lat
Sama badaj piersi raz w miesiącu, najlepiej trzeciego, czwartego lub piątego dnia po menstruacji. Nie martw się, jeśli wyczujesz w nich drobne stwardnienia. Co druga kobieta po 20. roku życia może już mieć niewielkie zgrubienia lub guzki. Najczęściej są to zupełnie niegroźne torbiele, włókniaki czy gruczolaki. By jednak mieć pewność, trzeba pójść do ginekologa i zrobić USG piersi. To lekarz zadecyduje, jak często powinnaś zgłaszać się na kontrolę.
 
Gdy masz trzydzieści lat
Wiele nas po 30. roku życia ma już w piersiach włókniaki lub torbiele. W tym wieku również przybywa w nich tkanki tłuszczowej, więc coraz trudniej wyczuć ewentualne zmiany. Nie wystarczy już comiesięczna samokontrola. Dlatego, nawet jeśli nie masz żadnych dolegliwości, raz w roku koniecznie powinnaś zgłosić się na badanie piersi do ginekologa lub onkologa. To odpowiedni czas, by zrobić USG, a kolejne wykonywać systematycznie co dwa lata. Panie, które skończyły 35 lat, mogą też zrobić pierwszą w życiu mammografię. Profilaktycznie należy ją wykonywać raz na pięć lat. Mammografia jest zawsze konieczna u kobiet o podwyższonym ryzyku zachorowania na raka piersi. Po 30. roku życia nasilają się też objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Wtedy, by zmniejszyć obrzęk i bolesność piersi, wystarczy przestrzegać zaleceń lekarza.

Jesteś już po czterdziestce
Ryzyko raka piersi rośnie wraz z wiekiem. Dlatego po 40. urodzinach mammografię powinnaś robić co dwa lata, a po pięćdziesiątce - co roku. Nie możesz też zaniedbywać comiesięcznego samobadania piersi. Należy je robić tak jak do tej pory, czyli w pierwszych dniach po okresie. Po menopauzie, kiedy okres już zaniknie, takie badanie powinnaś wykonywać zawsze tego samego dnia miesiąca. Pamiętaj także, że wraz z wiekiem cykle stają się bezowulacyjne. Zmniejsza się wtedy wydzielanie progesteronu, więc piersi są narażone na działanie estrogenów. Nie tylko mogą znacznie się powiększyć (są bowiem obrzęknięte), ale też często stają się nadmiernie tkliwe. Takie zmiany może łagodzić m.in. hormonalna terapia zastępcza (HTZ). Jej stosowanie należy jednak szczegółowo uzgodnić z lekarzem.

Źródło: Claudia
Powrót do listy
projekt i wykonanie mmCreation.pl